Randevu Formu

Vitiligo

Vitiligo

Vitiligo Nedir?

Vitiligo cildin doğal rengini kaybederek daha açık renkte cilt lekelerinin belirdiği bir cilt hastalığıdır. Bazı insanlarda yalnızca birkaç  küçük alanda izlenirken bazı insanlada çok daha yaygın ten rengi kaybı görülebilir. 

Vitiligo vücudumuzu  diğer kısımlarını da etkileyebilir. Saçın bir bölümü beyazlaşabilir. Bazı insanları  ağızlarının içinde renk kaybı görülebilir. Göz renginin bir kısmını kaybedilebilir

Vitiligo Neden Olur?

Bu renk kaybına neyin sebep olduğunun gizemleri hala aydınlatılamamıştır. Şimdiye dek genetik bir takım faktörlerin zemininde kendi bağışıklık sistemimizin etkilerinin olduğu gösterilebilmiştir.  Vitiligo hastalığında deriye renk veren melanin pigmentini üreten melanositleri  bağışıklık sistemi hücrelerinin etkisi ile yok edildiği gösterilmitir. 

Vitiligo Bulaşıcı mıdır?

Vitiligonun bulaşıcı değildir. 


Vitiligo hayatı tehdit eden bir hastalık olmasa da tedirgin eden, yaşam tarzı değişikliklerine yol açabilen bir hastalıktır. Bazı insanlar düşük benlik saygısı geliştirir. Artık arkadaşlarıyla vakşf geçirmek istemeyebilirler. Ciddi depresyon geliştirebilirler. Çoğu insanın yaşam boyu vitiligosu olabilir, bu nedenle başa çıkma stratejileri geliştirmek önemlidir.